Připravujeme pro Vás nové kolekce nábytku.
Zpět do obchodu

Registrace

Jak se rodí... dřevo z lodí

Hlavním poznávacím znakem nábytku KLEO je bezesporu použité dřevo z vysloužilých rybářských lodí. Jeho autentická patina a pestré barvy jsou tím, co na první pohled okouzlí. Neméně důležitá je však jeho mimořádná trvanlivost a také příběh, který mu dodává auru poctivosti  a něčeho vskutku výjimečného.

kleo-drevo-z-lodi-2

Původ

KLEO vykupuje staré rybářské lodě na severním pobřeží ostrova Jáva. Jeho zaměstnanci na cca tisíci kilometrech délky pobřeží jávského moře kontinuálně vyhledávají vraky, vhodné k výrobě nábytku. Když vyhovující loď naleznou a dohodnou se na výkupu s místními rybáři, ihned začnou loď rozebírat na jednotlivá prkna. Tato práce je překvapivě náročná a musí jí provádět zkušení pracovníci výhradně ručně, aby bylo možné zachovat co možná největší kusy dřeva vcelku. Nakonec se veškeré dřevo naloží na nákladní vůz a odveze do dílen KLEO v centrální části ostrova.

kleo-drevo-z-lodi-1 

Příprava

Dřevo, které dorazí, je opotřebené, špinavé a pokryté řasami, které zakrývají staré pestrobarevné nátěry. Rozhodně nepůsobí, že by kdy mohlo zdobit luxusní interiéry domovů náročných evropských zákazníků. Aby se tak mohlo stát, jako první je třeba vybrat ty kusy dřeva, které jsou pro výrobu nábytku vhodné. Vybrané dřevo poté musí podstoupit náročnou proceduru pečlivé obnovy. Jako první je očištěno od všech hrubých i většiny jemných nečistot a zbaveno hřebíků, odštěpků a dalších nedokonalostí. Poté je ponecháno ve speciální sušící peci při teplotě 75 °C po dobu 10 dnů. Tato procedura nejen, že odstraní nadměrnou vlhkost, ale pomůže také dřevo zbavit solí, které za desítky let vstřebalo z mořské vody. Následně se dřevo pískuje, aby se jeho povrch vyhladil a zmizely poslední jemné nečistoty. Takto připravené se pak formátuje na pravoúhlá prkna, vhodná k výrobě nábytku.

kleo-drevo-z-lodi-3

Výroba

Dřevěné části nábytku jsou za pomoci tradičních truhlářských metod osazovány na připravené ocelové rámy s hotovou finální povrchovou úpravou. Zajímavostí této fáze výroby je, že každý truhlář dostává důvěru k výběru vhodného dřeva pro každý kus nábytku, na kterém se právě chystá pracovat. Jeho výroba je pak kompletně jeho dílem i vizitkou. Zkušení truhláři vybírají i vhodné barevné kombinace dřeva a stávají se tak spolutvůrci designu každého kusu nábytku, který je zcela jedinečný a neopakovatelný.